Выстава "Мінску 950..."

• 25.08.2017

Напярэдадні святкавання юбілею горада Мінска 25 жніўня 2017 года а 17–й гадзіне ў Гасцёўні Уладзіслава Галубка адбудзецца адкрыццё выставы "Мінску 950 ...», прадстаўленай Беларускім рэспубліканскім грамадскім аб'яднаннем калекцыянераў і Нацыянальным гістарычным музеем Рэспублікі Беларусь.

На выставе прадстаўлены тэматычна разнастайны матэрыял 19 – 21 стагоддзяў з прыватных калекцый, а таксама прадметы з фондаў Нацыянальнага гістарычнага музея Рэспублікі Беларусь: памятныя манеты, медалі і банкноты, прысвечаныя Мiнску; памятныя медалі, прысвечаныя прадпрыемствам, навучальным установам і іншым грамадскім установам г. Мінска з калекцыі Судніка И.В .; прадукцыя Мінскага фарфоравага завода з калекцыі Суворава В.Г .; паштоўкі і фатаграфіі дарэвалюцыйнага і пасляваеннага Мінска з калекцыі Смірнова Р.А. .; памятныя значкі, прысвечаныя мінскім прадпрыемствам і ўстановам г. Мінска і іншыя, не менш цікавыя, калекцыі.

У пасляваенны час, да 1979 г., беларускія калекцыянеры ўваходзілі ў склад беларускага аддзялення Усесаюзнага таварыства філатэлістаў.

Затым было арганізавана таварыства ў Мінску, прычым рашэнне аб яго стварэнні прымалася на ўзроўні ЦК КПБ. Рэгістрацыя адбылася 5 кастрычніка 1980 г. З часам арганізацыя пераўтварылася ў Беларускае рэспубліканскае грамадскае аб'яднанне калекцыянераў.

У цяперашні час БелРГАК аб'ядноўвае разрозненыя клубы па інтарэсах многіх гарадоў Беларусі і налічвае каля 1400 чалавек. Сярод членаў БелРГАК калекцыянеры 88 профіляў. У іх ліку ёсць вядомыя палітыкі, кіраўнікі буйных прадпрыемстваў, індывідуальныя прадпрымальнікі, служачыя і пенсіянеры. Нягледзячы на сацыяльны статус і памер дастатку, усіх іх аб'ядноўвае адно хобі – калекцыянаванне для душы.

БелРГАК актыўна супрацоўнічае з музеямі Беларусі. На мерапрыемстве, прысвечаным адкрыццю выставы "Мінску 950 ...» адбудзецца папаўненне фондавай калекцыі Нацыянальнага гістарычнага музея Рэспублікі Беларусь, з дапамогай перадачы ў дар музею камплекты монетовидных жэтонаў.

Адрас: г. Мінск, вул. Старавіленская, 14

Час працы: з 9.00 да 17.30