Фотапраект Аліка Замосціна «Жыццё як выпадак...»

• 06.09.2017

6 верасня ў Нацыянальным гістарычным музеі Рэспублікі Беларусь адкрываецца фотапраект Аліка Замосціна «Жыццё як выпадак...».

Вечная праблема мастака–партрэтыста – спыніць імгненне менавіта там і ў той момант, калі ўбачанае найбольш дакладна супадае з разуменнем аўтара, яго уяўленнем аб той ці іншай асобе.

Трэба адзначыць, што з гэтай няпростай задачай Алік Замосціна спраўляецца; яго партрэты – гэта дакладна прыкмечаныя і «вырваныя» з жыцця сюжэты, дзе ўсё жыццё чалавека спрасавана ў адным імгненні, і гэта імгненне яму ўдаецца ўлавіць. У гэтым, відавочна, і праяўляецца майстэрства і творчы поспех фотамастака.

Алік Замостин, здымаючы малюнкі асоб, спрабуе расказаць аб іх душах, не пра знешнім, а пра ўнутраным абліччы чалавека, які апынуўся перад яго аб'ектывам. Яго камера спыняе імгненне ў самы патрэбны момант. Менавіта тады імгненне і становіцца выдатным!

На выставе прадстаўлены ў асноўным партрэты вядомых і малавядомых людзей, а часам – і зусім невядомых. Вельмі дакладна і пераканаўча сказаў пра гэта галоўны рэдактар газеты «Спадарожнік» (Тэль–Авіў, Ізраіль) Марк Горын: «... аб'ектыў Аліка Замосціна кажа куды больш і больш аб'ектыўна, чым любыя словы ...»

г. Мінск, вул. К.Маркса, 12

тэл. 327 43 22