• 18.01.2018

З 18 па 28 студзеня ў Нацыянальным гістарычным музеі Рэспублікі Беларусь пройдзе Чэмпіянат Рэспублікі Беларусь па шахматах сярод мужчын і жанчын (вышэйшая ліга) і выставачны праект "АРТэфакты гульні", прысвечаны гэтай падзеі.

Гульня ў шахматы – асаблівы від спорту, які цесна звязаны ў сваім гістарычным развіцці з многімі абласцямі культуры. Шахматы развіваюць фантазію і ўвагу, выхоўваюць характар і волю, логіку мыслення.

Арганізатары знайшлі арыгінальны варыянт расказаць і паказаць пра шматмернасць гульні на стыку спорту і культуры: правядзенне турніраў па шахматах у сценах Нацыянальнага гістарычнага музея Рэспублікі Беларусь і прэзентацыя экспазіцыі "АРТефакты игры".

Экспазіцыя ўяўляе сабой прадметны рад са збору музея і Палаца Незалежнасці. Таксама будуць прадстаўлены творы сучасных беларускіх мастакоў – Марты Шматовай, Рыгора Іванова, Алены Шлегель і Анастасіі Балыш.

Мастакі з захапленнем разгадваюць шахматныя сюжэты і маляўніча адлюстроўваюць іх вобразы ў сваёй творчасці. Яны прыадчыняюць заслону таямніц, станаў, перажываных шахматыстамі, і даюць гледачу магчымасць дакрануцца да творчай інтэрпрэтацыі гульні.

Унікальная калекцыя шахматных фігурак з фондаў Нацыянальнага гістарычнага музея Рэспублікі Беларусь прадстаўляе артэфакты, якія маюць як фізічнае ўвасабленне, так і знакавы, сімвалічны змест.

Змешваючы колеру на палітры, ствараецца мноства новых адценняў. Так і рух фігур па дошцы, не гледзячы на тое, што заўсёды трымаецца выразных правіл, кожны раз нараджае непаўторную партыю, якая мае сваю унікальную кампазіцыю. Тысячы разумовых аперацый калейдаскопам раскрываюцца на шахматнай дошцы. Тактыка і стратэгія шахматыста часцяком падобная мастацтву, таму яна знайшла сваё адлюстраванне ў творчасці мастакоў.

Так, творчасць і спорт у асобе шахматыстаў Вышэйшай Лігі Беларусі ўпершыню сустрэнуцца ў адзінай прасторы, што несумненна стане натхненнем адзін для аднаго.

Мінск, вул. К.Маркса, 12

Тэл .: 327–43–22