Выстаўка “Легенда беларускай оперы”(да 90–годдзя з дня нараджэння народнага артыста Беларусі С.А. Штэйна)

• 19.01.2018

19 студзеня а 16–й гадзіне Музей гісторыі тэатральнай і музычнай культуры ўрачыста адкрывае выстаўку “Легенда беларускай оперы”(да 90–годдзя з дня нараджэння народнага артыста Беларусі С.А. Штэйна).

Штэйн Сямён Аляксандравіч – рэжысер оперы, народны артыст Беларусі.

У 1953 годзе скончыў оперна–рэжысёрскі факультэт Дзяржаўнага інстытута тэатральнага мастацтва ім. А.В. Луначарскага (курс Б. Пакроўскага).

Рэжысёр Куйбышаўскага (1953–1961), галоўны рэжысёр Варонежскага (1961–1963, 1966–1970), рэжысёр Новасібірскага (1963–1966) тэатраў оперы і балета. У 1970–1993 гадах – рэжысёр Дзяржаўнага тэатра оперы і балета Беларусі.

Не абмяжоўваючыся сцэнамі родных калектываў, ставіў як па ўсім Савецкім Саюзе (у Казані, Арджанікідзэ, Пермі, Ленінградзе, Тбілісі, Каўнасе), так і за мяжой (у Сафіі і Плоўдзіве), а ў маскоўскім Вялікім тэатры ажыццявіў пастаноўку пяці спектакляў ( "А зоры тут ціхія ... "," Баль–маскарад "," Паяцы "," Сельскі гонар "і" Фаўст "). За чатыры дзесяцігоддзі кар'еры паставіў каля васьмі дзясяткаў спектакляў.

На выставе прадстаўлены матэрыялы з фондаў Музея гісторыі тэатральнай і музычнай культуры, архіва Нацыянальнага акадэмічнага Вялікага тэатра оперы і балета Рэспублікі Беларусь – дакументы з архіва С.А. Штэйна, узнагароды, Фотаздымкі, асабістыя рэчы артыста, афішы, праграма, эскізы, касцюмы да спектакляў і інш.

Усіх сардэчна запрашаем!

Музей гісторыі тэатральнай і музычнай культуры

Адрас: г.Мінск, зав. Музычны, 5,

Штодня з 10.00 да 17.30