• 03.04.2018

Фотавыстава "Генацыд 1918–га года вачыма беларускага фатографа Льва Дашкевіча" з нагоды 100–гадовай гадавіны генацыду азербайджанцаў 1918 года адкрылася 31 сакавіка 2018 года ў Губинском мемарыяльным комплексе генацыду (г.Губа, Азербайджан).

Выстава раскрывае малавядомую старонку ў творчай біяграфіі класіка беларускай фатаграфіі Льва Дашкевіча.

З 1911 па 1920 гг. Леў Дашкевіч жыў і працаваў на Каўказе – выкладаў у гімназіях Эрывані (Ерэвана), Елізаветпаля (Гянджы). У 1918 г. Леў Дашкевіч працаваў дзяржаўным фатографам пры ўрадзе Азербайджанскай Дэмакратычнай Рэспублікі. У якасці фатографа–эксперта ён удзельнічаў у рабоце Надзвычайнай следчай камісіі, на якую ўскладаліся збор матэрыялаў аб масавых забойствах і рабаваннях мусульманскага насельніцтва на Паўднёвым Каўказе і іх публікацыя на розных мовах. Неабходна было выязджаць на месцы, вырабляць агляд разбураных будынкаў і фатаграфаваць іх. Пры тым, што з аднаго населенага пункта ў іншы члены камісіі дабіраліся пяшком і начавалі ў паўразбураных пабудовах.

У горадзе Шамаха і навакольных вёсках Леў Дашкевіч зрабіў 62 фатаграфіі. Гэта панарамныя здымкі мусульманскай часткі горада, здымкі вуліц і розных раёнаў горада, мусульманскіх мячэцяў, якія пацярпелі ад пагромаў мусульманскага насельніцтва вясной і летам 1918 года.

Усе фотаздымкі, зробленыя фатографамі–экспертамі, старанна пратакаліраваліся, на абароце кожнай прастаўлены подпісы члена камісіі, які праводзіў расследаванне і фатографа, друк камісіі, мелася апісанне фотаздымкаў на рускай мове.

Да лістапада 1919 года камісія сабрала 35 тамоў дакументаў і матэрыялаў. Дэлегацыі Азербайджана на Парыжскай мірнай канферэнцыі 1919 года было адпраўлена 95 фотаздымкаў 80 дыяпазітываў.

Фатаграфіі Льва Дашкевіча даюць уяўленне аб маштабах разбурэнняў і пакут, якія выпалі на долю народаў Паўднёвага Каўказу і з'яўляюцца незаменным крыніцай для аб'ектыўнай ацэнкі падзей таго перыяду.

На адкрыцці выставы прысутнічалі памочнік Прэзідэнта Азербайджанскай Рэспублікі па грамадска–палітычных пытаннях Алі Гасанаў і Міністр культуры і турызму Абульфаз Гараеў.