Выстава "Памяці мястэчка"

• 29.10.2018

29 кастрычніка 2018 года а 17–й гадзіне ў Нацыянальным гістарычным музеі Рэспублікі Беларусь адбудзецца адкрыццё выставы мінскага мастака Юрыя Крупянкова «Памяці мястэчка».

Выстава з'яўляецца лагічным працягам праекта "Ціхая мелодыя нашых мястэчак", ужо прадстаўленага раней у шэрагу гарадоў Беларусі, а таксама ў Літве. Праект прысвечаны знікламу свету габрэйскіх мястэчак нашай краіны, памяць аб якім жыве ў сэрцы мастака. У экспазіцыю ўвайшлі жывапісныя творы аўтара: жанравыя кампазіцыі, партрэты і пейзажы, якія адрозніваюцца вялікай выразнасцю і пранікнёнасцю. Светлым сумам працятыя палатны, героі якіх – шавец, кравец, музыка, крамнічыха ... Святлом любові і настальгіі асветлены работы, на якіх прадстаўлены некалькі ідэалізаваны свет габрэйскіх мястэчак Беларусі. Асобны блок экспазіцыі прысвечаны Халакосту, працы прадстаўленыя ў ім рэзка адрозніваюцца сваёй журботнай каляровай гамай і настроем. «Я памятаю, я не забыўся ...», – быццам бы кажа нам мастак гэтай серыяй палотнаў.

Юрый Крупянкоў нарадзіўся ў Мінску ў 1969 годзе. Скончыў Мінскае мастацкае вучылішча (1988), Беларускую дзяржаўную акадэмію мастацтваў, аддзяленне жывапісу (1996). З 2000 года – член Беларускага саюза мастакоў. Удзельнічаў у шматлікіх групавых і персанальных выставах у нашай краіне і за мяжой. Работы мастака знаходзяцца ў калекцыях Музея Сучаснага мастацтва (г. Мінск), філіяла ВАКМ мастацкага музея (г. Віцебск), Беларускага дзяржаўнага музея гісторыі Вялікай Айчыннай вайны, Светлагорскай карціннай галерэі, у прыватных калекцыях ЗША, Нідэрландаў, Германіі, Расіі і Венгрыі.

Выстава будзе працаваць да 5 лістапада.

Куратар выставы – Юрый Абдурахманаў.

Адрас: г. Мінск, вул. К. Маркса, 12

Тэл .: +375 17 327–43–22