Выстава "Палёт фантазіі"

• 06.02.2019

Гасцёўня Уладзіслава Галубка прадстаўляе выставу "Палёт фантазіі"!

Жывапіс — гэта перш за ўсё свабода самавыяўлення. Хочаце даведацца яшчэ больш? Дакраніцеся да работ, прадстаўленых на выставе "Палёт фантазіі"! Не бяжыце, спыніце імгненне, Вы ўсё пачуеце і зразумееце…

На выставе прадстаўлены работы 4–х мастакоў з Беларусі: Мядзведзевай Вольгі, Траяновіча Дзмітрыя, Горбач Дыяны і Лабурдава Паўла. Стылі пісьма ва ўсіх розныя, аднак усе палотны радуюць разнастайнасцю і яркай індывідуальнасцю мастацкіх манер, багаццем агульнай каляровай палітры, адвагай фантазіі і творчага пошуку.

У сваіх працах мастакі адлюстроўваюць любоў да роднага краю. Прыгажосць прыроды, якую нельга перадаць словамі, яны эмацыйна і красамоўна перадаюць спляценнем фарбаў, а зачараванне палёту душы прапісваюць мастыхінам. Кожны штрых, пакінуты пэндзлем мастака, жыве ў яго палотнах. А як ён бачыць свет і адчувае яго перапляценні, можна ўбачыць, зазірнуўшы ў душу мастака, якая адлюстроўваецца ў яго працах.

Вольга Мядзведзева — мастак і графічны дызайнер. Нарадзілася і жыве ў Мінску. Маляваць пачала з шасці гадоў, дзесяць гадоў займалася ў арт–студыі вядомага беларускага мастака Рычарда Мая. Скончыла Беларускую дзяржаўную акадэмію мастацтваў. Яе працы знаходзяцца ў прыватных калекцыях Галандыі, Германіі, Расіі, Літвы, Люксембурга, Італіі. Любіць розныя стылі ў жывапісе, але працуе, у асноўным, у стылі абстрактнага экспрэсіянізму, беспрадметнага жывапісу. У яе працах прысутнічае імпульсіўнасць, эмацыйнасць, рух, рытм. Вольга любіць смелыя, жывыя мазкі і яркія колеры. Палітра яе эмоцый досыць разнастайная і выразная. Працэс стварэння працы для яе — гэта медытацыя і поўнае пранікненне ў свой унутраны свет. Эмоцыі, настрой і думкі рухам мазка адлюстроўвае на палатне.

Дзмітрый Траяновіч нарадзіўся ў 1975 г. У юнацтве наведваў студыю роднага горада Баранавічы. У 1995 г. скончыў Мінскае мастацкае вучылішча. Пасля службы ў арміі спрабаваў сябе ў розных сферах мастацкай дзейнасці. Многія яго працы паслужылі афармленнем часопісаў, кніг і музычнай прадукцыі. На сённяшні дзень прысвячае сябе жывапісу, стыль якога можна ахарактарызаваць як сюррэалізм.

Павел Лабурдаў нарадзіўся ў 1987 г. Скончыў мастацкую школу, прымаў удзел у многіх конкурсах і выставах. У 2004 г. стаў стыпендыятам прэзідэнцкага фонду па падтрымцы таленавітай моладзі. З 2005 г. па цяперашні час — актыўны ўдзельнік групавых выстаў у нашай краіне і за яе межамі. З 2011 г. займаецца графічным і музычным афармленнем паказаў дызайнераў на Беларускім тыдні моды. У сваёй творчасці Павел аб'ядноўвае два галоўныя захапленні — музыку і выяўленчае мастацтва, тым самым пазіцыянуе свае карціны як музычныя. Для больш поўнага раскрыцця задумы да пэўнай карціны ён піша ўнікальную музыку, без якой, на яго думку, не можа існаваць мастацкая праца.

Дыяна Горбач жыве і працуе ў Мінску. Скончыла школу мастацтваў.

2017 г. — удзельнік выставы «Восеньскі салон " на Елісейскіх палях у Парыжы.

Двухразовая пераможца выстаў жывапісу BELARUS ART WEEK.

2017 г. — фіналістка Міжнароднага акварэльнага конкурсу–кантэксту "150 гадоў Канадзе", Канада.

2016 — 2018 гг. — удзельніца міжнародных выстаў акварэлі «Fabriano In Acquarello", Італія, Албанія, Партугалія, Сербія, Індыя, Чэхія, Славакія, В'етнам, Украіна, Венгрыя.

2018 — 2019 гг. — двухразовая фіналістка міжнароднага конкурсу мастацтва "Art Revolution Taipei 2018 — 2019", Тайвань.

На выставе кожны наведвальнік абавязкова знойдзе нешта сугучнае сваёй душы. Працы нашых майстроў валодаюць здольнасцю змяняць любую прастору, ствараючы ў ёй незабыўную атмасферу. Выстава "Палёт фантазіі" зацікавіць як аматараў выяўленчага мастацтва, так і мастакоў–прафесіяналаў.

Арганізатарам выставы “Палёт фантазіі" выступае аргкамітэт Беларускага тыдня мастацтваў (Belarus Art Week), які з вялікім поспехам праводзіць выставы ў Мінску з 2011г. Аргкамітэт Беларускага тыдня мастацтваў ажыццяўляе вялізную працу па папулярызацыі нацыянальнага мастацтва не толькі ў Беларусі, але і за яе межамі.

Гасцёўня Уладзіслава Галубка

Адрас: г. Мінск, вул. Старавіленская, 14