Выстава "Сюррэалістычныя далі Георгія Скрыпнічэнкі"

• 06.06.2019

Нацыянальны гістарычны музей Рэспублікі Беларусь прадстаўляе выставу жывапісных і графічных работ «Сюррэалістычныя далі Георгія Скрыпнічэнкі», якая будзе праходзіць з 6 па 24 чэрвеня.

Георгій Скрыпнічэнка – першы і самы паслядоўны прадстаўнік беларускага сюррэалізму. Гэта абсалютна таленавіты і адданы мастацтву мастак, чые творы сёння належаць залатому фонду беларускай культуры.

Георгій Скрыпнічэнка быў аднолькава яркім як у жыцці, так і ў сваім мастацтве. Знешні вобраз мастака падкрэсліваў яго поўныя творчых эксперыментаў мастацкія пошукі. Яго багемнасць заснавана на дасканалай адданасці мастацтву, якая выяўлялася ў разнастайнасці жанраў, фарматаў і тэхнік, а таксама ў каласальнай прадуктыўнасці. Ён ствараў творы і цэлыя цыклы работ, часта вяртаўся да раней створаных тварэнняў. Не любіў прадаваць іх, а даражыў імі як сваімі дзецьмі, у якіх ён уклаў усю душу.

Знешняе падабенства мастака з Сальвадорам Далі часта выклікае ў публікі жаданне праводзіць паралелі паміж двума майстрамі. Але калі мы паглыбляемся ў свет вобразаў карцін Георгія Скрыпнічэнкі, усе параўнанні раствараюцца, саступаючы месца прыцягальнасці складанай, часам містычнай атмасферы яго творчасці. Як сам аўтар выклікаў захапленне тых, хто апынаўся побач з ім у полі яго прывабнасці, так і яго творы сёння зачароўваюць гледача, не адпускаюць і не пакідаюць яго абыякавым.

Выстава ў Нацыянальным гістарычным музеі дае гледачу магчымасць пазнаёміцца з некаторымі раней не экспанаванымі маляўнічымі творамі, а таксама са спецыяльнай падборкай графічных работ. На прадстаўленай выставе сабраны творы Георгія Скрыпнічэнкі з сямейнай спадчыны і прыватных калекцый.

***

Георгій Сяргеевіч Скрыпнічэнка (1940–2015) нарадзіўся ў Нікалаеве (Украіна). Пасля вайны сям'я пераехала ў Слуцк, дзе Георгій наведваў студыю Уладзіміра Садзіна. Скончыў Мінскае мастацкае вучылішча (1966). Будучы студэнтам, шукаў сябе ў розных тэхніках і відах мастацтва. Першыя сюррэалістычныя творы ствараў пад уплывам рускага сімвалізму. З пачатку 1980–х гг. цалкам прысвяціў сябе жывапісу, працаваў у розных жанрах. Яго працы заўсёды адрознівала смеласць і алегарычнасць. У 1990–2000 гг. Скрыпнічэнка часта злучаў у сваіх творах міфічныя сюжэты і нацыянальныя беларускія рэаліі. Творы мастака знаходзяцца ў прыватных зборах па ўсім свеце, а таксама ў фондах беларускіх музеяў.

Куратар выставы – кіраўнік праекта «Art librum» Ала Зміева

Адрас музея: вул. Карла Маркса, 12