Канцэрт "Спальваючы сэрца..."

• 28.02.2016

У чарадзе вялікіх, трагічных, выдатных паэтаў яна займае асаблівае месца. Музыка вершаў, вострая іронія і тайнапіс жаночага лёсу, высокае захапленне і балючая яркасць мовы, падарожжаў, гарэння, неразумення самых простых жыццёвых рэчаў, "іншасць" яе стылю і сутнасці – усё гэта Марына. Паэт Марына Цвятаева. Адзін з самых вялікіх паэтаў і перакладчыкаў ХХ стагоддзя. Дачка сур'ёзнага прафесара і таленавітай піяністкі, яна нібы клікала да сябе буры і штармы, жыла ў навальніцы. Паводле яе сэрцу прайшлі і пакінулі свае незгладжальныя сляды вайны, рэвалюцыі, замовы, пакарання, страты і падманы. Марына Цвятаева нібы паставіла задачу прайсці самым жорсткім і апраметным жыццёвым шляхам, выпрабаваць ўзрушэнні, якіх хапіла б, каб разбурыць шмат людзей, каб спаліць шмат сэрцаў. "Мне справа – здрада, мне імя – Марына, Я тленная пена марская ...". Мы маглі б назваць нашу праграму "Роздум аб марской пене", а маглі б і так: "Марына. Мора. Мір". "Марына" – значыць "марская". Яна не вельмі любіла мора, казала "месцы шмат, а хадзіць нельга", але яе творчасць і маштабнасць асобы, глыбіня і бяспрыкладнасць даравання параўнальныя з абсягам і бяздоннасцю, з прыродай мора.

28 лютага ў зале музея гісторыі тэатральнай і музычнай культуры ў цыкле праграм, прысвечаных вялікім паэтам, адбудзецца музычны вечар, у цэнтры якога лёс, паэзія, любоў і катастрофы Марыны Цвятаевай. У канцэрце – як і ва ўсёй серыі – прымаюць удзел маладыя, таленавітыя, натхнёныя беларускія кампазітары і выканаўцы. Сярод іх Мікіта Бельцюкоў, Аляксей Пілатаў, Андрэй Цалкоў, Паліна Черневская, Алена Чекір, Аляксандра Дробыш, Станіслаў Грынкевіч і інш. Многія ўжо сталі лаўрэатамі самых розных конкурсаў, ствараюць і выконваюць музыку на такім жа градусе, у тым жа высокім штармавым ззянні, у якім жывуць толькі самыя выбраныя, самыя яркія ў свеце мастацтва. Гэтыя таленты яшчэ скажуць сваё слова ў сусветнай музыцы.

Зал музея гісторыі тэатральнай і музычнай культуры унікальны сваёй аўрай і сваім лёсам. Тут гучыць рарытэтны раяль, інструмент, які належаў выбітнай беларускай спявачцы Ларысе Помпеевне Александроўскай.

Такім чынам, 28 лютага, у зале гісторыі тэатральнай і музычнай культуры, што знаходзіцца па адрасе Музычны завулак, 5, прызначана сустрэча. Размова пойдзе пра таямніцы вялікай паэзіі, вялікага кахання – і пра музыку, якой, як вядома, і музыку, і паэзію атрымоўваецца так выдатна, так неверагодна выказаць.

Аўтар і вядучая праграмы – музыказнавец, культуролаг Іна Шейхатовіч.

Уваход платны

Музей гісторыі тэатральнай і музычнай культуры

Музей працуе: 9.00 - 18.00

Экспазіцыя працуе: 10.00 - 17.30