Прэзентацыя гісторыка–батальнай карціны

• 25.03.2016

25 сакавіка 2016 года ў 17.00 у Нацыянальным гістарычным музеі Рэспублікі Беларусь адбудзецца прэзентацыя гісторыка–батальнай карціны, прысвечанай 100–годдзю Нарачскай наступальнай аперацыі Рускай Імператарскай Арміі.

Аўтар – малады беларускі мастак Уладзімір Сайко захаваў адну з гераічных і трагічных падзей Першай сусветнай вайны, тое, што адбылося ў раёне Нарачанскіх азёр у сакавіку 1916 года. Дванаццацідзённы наступ рускай арміі быў спынен з прычыны сур'ёзных страт, знясілення і вельмі цяжкіх умоў надвор'я. У гэтай аперацыі ўдзельнічалі паліцы, у складзе якіх прысутнічала значная частка беларускіх навабранцаў з мясцовага насельніцтва: 26–ы пяхотны Магілёўскі полк, 27–ы пяхотны Віцебскі полк, 28–ы пяхотны Полацкі полк, якія змагаліся каля паўднёвых берагоў возера Нарач. Маляўнічыя месцы ператварыліся вясной 1916 г. у страшны тэатр мужнасці і адчаю, страху і гераізму, самаахвяравання і непераадольнага імкнення выжыць.

На палатне Уладзіміра Сайко намалявана 5–я рота 3–га Сібірскага стралковага палка, дзе сустрэла сваю гераічную смерць добраахвотнік, сямнаццацігадовая Яўгенія Варанцова, якая натхніла сваім гераічным прыкладам салдат, павяла іх у яе апошнюю атаку.

Малады жывапісец правёў сур'ёзнае даследаванне, збіраючы дакументы, падымаючы архівы, кансультуючыся з гісторыкамі і уніфармістамі, каб быць максімальна дакладным.

Прэзентацыя карціны будзе ўяўляць сабой рэканструкцыйнаю, тэатралізаванаю праграму, якая пагружае ў падзеі Першай сусветнай вайны і Нарачскай аперацыі ў прыватнасці. Узнавіць атмасферу таго часу дапамогуць клубы гістарычных рэканструкцый "Рубеж" (Брэст), "4–ы уланскі Харкаўскі полк (Мінск)," 3–і данскі полк імя Ермака Цімафеевіча "(Мінск), харысты мінскіх праваслаўных парафій.

Выставачная прастора таксама пазнаёміць наведвальніка з фотаздымкамі месцаў падзей фотамастака Андрэя Мацура.

Арганізатар праекта, Уладзімір Сайко, прыкметна вылучаецца сярод плеяды маладых жывапісцаў. Грунтуючыся на прынцыпах класічнага жывапісу, звяртаючыся да забытага батальнага жанру, ён, безумоўна, здзяйсняе адкрыццё для маладых пакаленняў, уваскрашаючы падзеі, ужо ледзь якія адышлі ў нябыт.

Уладзімір Сайко 8 029–167–71–90

Мінск, вул. К.Маркса, 12