Выставачны праект "Беларусь. 30 гадоў пасля Чарнобыля"

• 05.04.2016

"БЕЛАРУСЬ. 30 ГАДОЎ ПАСЛЯ ЧАРНОБЫЛЮ "

5 красавіка ў 17.00 у Нацыянальным гістарычным музеі Рэспублікі Беларусь адкрыецца выставачны праект "Беларусь. 30 гадоў пасля Чарнобыля ".

Праект прымеркаваны да 30–годдзя аварыі на Чарнобыльскай АЭС – найбуйнейшай катастрофе ў гісторыі атамнай энергетыкі: яна стала самай маштабнай як па колькасці задзейнічаных у ёй ліквідатараў, так і па ліку ахвяр.

Страшная аварыя на Чарнобыльскай АЭС адбылася 26 красавіка 1986 года. У першыя дні пасля выбухаў у 4–м энергаблоку людзі ў радыусе 30 км ад АЭС былі вымушаныя пакінуць свае дамы – эвакуацыі падлягала звыш 115 тысяч чалавек. Вялікая колькасць людзей і спецтэхнікі было задзейнічана ў ліквідацыі наступстваў выбуху – сілы больш за 600 тысяч чалавек спатрэбіліся, каб мінімізаваць наступствы таго, што адбылося. У выніку аварыі на АЭС з–за палаючага рэактара ўтварылася радыёактыўнае воблака, якое выпала ў выглядзе ападкаў па велізарнай тэрыторыі Еўропы, Расіі, Беларусі і Украіны.

На выставе будуць прадстаўлены фатаграфіі, прадметы і дакументы з фондаў Нацыянальнага гістарычнага музея Рэспублікі Беларусь, Гомельскага палацава–паркавага ансамбля, Музея старажытнабеларускай культуры Цэнтра даследавання беларускай культуры, мовы і літаратуры Нацыянальнай акадэміі навук Беларусі і Нацыянальнага архіва Рэспублікі Беларусь.

Выстава адлюстроўвае наступствы аварыі на ЧАЭС, закранае важныя тэмы, такія як: медыцынскія, эканамічныя, экалагічныя і сацыяльныя наступствы; стан аб'ектаў культуры, сельскай гаспадаркі ў пацярпелых рэгіёнах; міжнароднае чарнобыльскае супрацоўніцтва; меры, прынятыя дзяржавай для пераадолення наступстваў чарнобыльскай катастрофы, і многія іншыя.

Арганізатар: ДУ "Нацыянальны гістарычны музей Рэспублікі Беларусь"

Тэхнічная рэалізацыя: ТАА "Золата скіфаў"

Мінск, вул. К.Маркса, 12

Штодня з 11.00 да 19.00