Выстава "Вялікдзень у Пецярбургу"

• 16.04.2016

15 красавіка 2016 года ў 15.00 у аддзеле "Гасцёўня Уладзіслава Галубка" філіяла Нацыянальнага гістарычнага музея Рэспублікі Беларусь "Музей гісторыі тэатральнай і музычнай культуры" адкрыецца выстава, прысвечаная гісторыі святкавання Вялікадня ў Пецярбургу ў XIX–ХХI стагоддзях. Выстаўка арганізавана Нацыянальным гістарычным музеем Рэспублікі Беларусь пры ўдзеле Дзяржаўнага музея гісторыі Санкт–Пецярбурга.

У сталіцы Расійскай імперыі велікодныя ўрачыстасці заўсёды іграла ролю ўсенароднага агульнагарадскога свята, нароўні з абрадавым бокам, які меў пэўныя свецкія традыцыі.

На выставе прадстаўлены прадметы дэкаратыўна–прыкладнога мастацтва, фатаграфіі, плакаты і іншыя прадметы, якія раскажуць пра велікодных царкоўных службах, традыцыйных велікодных падарунках, велікодным стале, народных гуляннях, якія праводзіліся ў гэтыя дні, а таксама аб антырэлігійнай прапагандзе савецкага часу і сучасным святкаванні Вялікадня.

Вялікдзень – галоўнае хрысціянскае свята. Ён звязаны з падзеямі, якія адбываліся ў Ерусаліме каля 2000 гадоў таму назад, калі быў укрыжаваны і ўваскрос Ісус Хрыстос.

Вялікдзень святкуецца ў першую нядзелю пасля вясновага поўні. Ёй папярэднічае сямітыдневы Вялікі пост, у канцы якога традыцыйна пачынаецца падрыхтоўка да свята. У Пецярбургу XIX–пачатку ХХ стагоддзя на Вербны тыдзень адкрываліся вербныя кірмашы, дзе можна было набыць любы тавар для свята: пучкі вярбы і велікодныя падарункі: паштоўкі, цацкі, ўпрыгажэнні, тканіны, папяровыя кветкі, галантарэю.

У апошнія дні посту традыцыйна закуплялі прадукты да велікоднага стала, фарбавалі яйкі, рыхтавалі кулічы і пасху.

Свята Вялікадня пачынаўся ў ноч з суботы на нядзелю святочным велікодным набажэнствам.

У нядзелю пачыналася чарада абавязковых візітаў да сваякоў, сяброў, добрым знаёмым. Падчас візітаў дарылі падарункі, сярод якіх, вядома ж, самымі папулярнымі былі велікодныя паштоўкі і яйкі.

Віншаванне з Вялікаднем пачыналася з хрыстосвання (трохразовага пацалунку). Паколькі гасцей у гэты дзень у доме магло быць некалькі дзесяткаў, звычай паступова ператвараўся ў фармальнасць, якая станавілася прадметам жартаў у пецярбургскіх газетах і часопісах.

У рамках выставы падрыхтавана дадатковая праграма, якая будзе цікавая як дарослым, так і дзецям.

Гасцёўня Уладзіслава Галубка

Адрас: г.Мінск, вул. Старавіленская, 14