Выстава "ВЯРТАННЕ"

• 19.04.2016

19 красавіка 2016 года ў 18.00 у Музеі гісторыі беларускага кіно (Мінск, вул. Свярдлова, 4) адбудзецца адкрыццё выставы графікі стаялі Брезочника "ВЯРТАННЕ".

Стоян Брезочнік нарадзіўся ў г. Славень Градец, Славенія, у 1954 годзе. У 1979 годзе скончыў акадэмію мастацтваў у Марыборы. Яго настаўнік Міця Шондорфер дапамог арганізаваць яго першую выставу яшчэ ў пачатковай школе. У 1981 годзе Стоян пераехаў з Дравограда ў Раўна разам з жонкай Златкай, журналістам па спецыяльнасці, дзе арганізаваў невялікую студыю ў былым доме састарэлых. Мае дваіх дзяцей – дачку Каю і сына Віда.

Сямейная жыццё аказала моцны ўплыў на яго творчасць. Працуючы ў розных графічных тэхніках, Стоян Брезочнік вядомы перш за ўсё сваімі афортамі, створанымі ў тэхніцы сухой іголкі. Ён выкладае выяўленчае мастацтва ў школе і вядзе майстар–класы ў сваёй выдатна абсталяванай асабістай майстэрні, якая стала месцам прыцягнення для многіх мясцовых і замежных аўтараў.

Выстава графікі Стояна Брезачніка "Вяртанне" – гэта рэтраспектыўны погляд на творчы шлях мастака. Таксама яна дае гледачу ўнікальную магчымасць зразумець развіццё мастацтва Славеніі другой паловы ХХ і пачатку ХХІ стагоддзя. Прадстаўлена каля 40 сапраўдных афортаў, уключаючы серыі, створаныя ў тэхніцы сухой іголкі.

Працы Стояна Брезочніка валодаюць бясспрэчнай якасцю зноў і зноў нагадваць ўдумліваму гледачу пра адвечныя пытанні: хто мы, адкуль прыйшлі і куды ідзем? Неабсяжная чысціня белага і шэры вакуум – гэта той задні план, які часам сімвалізуе бясконцасць, а з другога боку – пустэчу нашых душ. Неабходная "horror vacui" (боязь пустэчы) запаўняецца даданнем знакаў на паверхню графічнага ліста. Яны могуць быць зусім выпадковымі і хаатычнымі і толькі потым адрэдагаваныя рукой мастака. Залішняе запаўненне дробнымі дэталямі часткі паверхні ліста з аднаго боку і, часта, вялікія чыстыя прасторы цнатліва белай паперы з другога, знаходзяцца ў вечнай супярэчнасці, шмат у чым становячыся адметнай рысай працы Стояна.

Паколькі ўся чалавечая раса можа быць абагульнена апісана метафарычна і з пункту гледжання рэальнасці, як нейкі падарожнік, які ідзе па дарозе жыцця, Брезочнік назваў сваю рэтраспектыўную выставу "Вяртанне". Слова, само па сабе, мяркуе рух, напрамак, прастора і час, што само па сабе выключае ўсе дасягненні мадэрнізму. Пустата задняга плана твораў мастака знаходзіцца ў пэўным дыялогу са знакамі на іх паверхні. Глядач лёгка распазнае чалавечыя фігуры, стылізаваныя і маленькія, але тым не менш яны тут і цяпер, таму што свет існуе для іх і не можа існаваць без нас.

Выстава працуе да 8 мая 2016 года.

Куратары праекта:

Ерней Козар (Славенія)

Віктар Сянькоў (Беларусь), +375 33 3638828, zorbamacho@gmail.com

Партнёры праекта:

ДУ "Нацыянальны гістарычны музей Рэспублікі Беларусь", Мінск, Беларусь

"Музей гтсторыі беларускага кіно", Мінск, Беларусь

"Галерэя Раўне", Раўне, Славенія

"Галерэя сучаснага мастацтва Карашкоў", Славень Градец, Славенія

Міністэрства Замежных Спраў, Славенія

ТАА "ЮніёнДанПрынт", друкарня, поўны спектр паліграфічных паслуг, выраб любой рэкламнай прадукцыі ад візітоўкі да білборда. UnionPrint – мы ведаем пра рэкламу ЎСЁ!

Кантактныя тэлефоны: 8044–777–1–999, 8029–694–69–29, e–mail: Uniоnprint@bk.ru Сайт: http://www.unionprint.by

Галерэя – багетная майстэрня РАМЕР

Сайт: www.ramer.by