НОЧ МУЗЕЯЎ 2016

• 21.05.2016

Нацыянальны гістарычны музей запрашае сяброў разам весела правесці галоўнае свята музейнага таварыства – Міжнародны дзень і ноч музеяў!

21 мая дзверы галоўнага гістарычнага музея краіны і яго пяці філіялаў будуць адкрыты для наведвальнікаў да позняй ночы.

У асноўным будынку Нацыянальнага гістарычнага музея па вул. Карла Маркса, 12 будуць працаваць два інтэрактыўных праекта: выстава 3Д карцін "Ілюзорыўм" і "Экспірыментус" – незвычайная экспазіцыя прыбораў і прылад, якія не толькі можна, але і трэба чапаць рукамі! Таксама ў гэтую ноч у адным з залаў музея пройдзе чэмпіянат па гульнях на рэтра відэа кансолях.

У рамках акцыі Ноч музеяў 2016 Музей прыроды і экалогіі раскажа і пакажа, што прырода – гэта вельмі цікава. Наведвальнікі музея змогуць запазычыць новыя веды, праявіць кемлівасць і творчыя здольнасці. У праграме: квэст "Птушкі каля пушкі", атракцыён "Скрыня загадак прыроды", фіта–бар, "эка–тату", "Дрэва пажаданняў", майстар–клас, фотазоны, конкурсы і многае іншае.

У дворыку музея будзе прадстаўлены арт–праект Марыны Бацюковай "СУЛА. Напрыўнае". Беларускае народнае свята "Пахаванне стралы" будзе прадстаўлена ў маштабных фотаздымках, якія зоймуць увесь перыметр панадворка музея. Ужо з 12 гадзін дня пачне сваю працу ўпадабаны ўсім кірмаш "Вечаровы яблычак", у рамках якога пройдуць майстар–класы па хадулях, танцам, гульні на барабанах. Увечары гасцей музея чакае светлавое шоу ад праекту "Экспірыментус", а таксама канцэртная праграма.

Час: 19.00 – 01.00

Кошт квіткоў (агульная для двух музеяў):

дарослыя – 175 000 руб.

студэнты – 135 000 руб.

школьнікі – 120 000 руб.

Панадворак музея – бясплатна

У Музеі гісторыі беларускага кіно ноч музеяў у гэтым годзе пройдзе пад знакам Моды. У рамках мерапрыемства ў адпаведнасці з абранай тэмай ўсе аматары і знатакі вытанчанай атмасферы аўтарскага стылю і дызайну змогуць наведаць Міжнародную выставу унікальных упрыгожванняў, аксесуараў і адзення ручной работы ад майстроў Беларусі, Расіі, Украіны, Літвы і ЗША "Фарбы душы–2016", паўдзельнічаць у паказах–прэзентацыях новых дызайнерскіх калекцый моднага адзення і аксесуараў ад Наташы Кастрама–Андраюк, Марыны Давыдавай і Ганны Строцавай, захаваць сябе ў "кіношным" абліччы ў спецыяльна арганізаваных у музеі фотозонах.

Разыначкай вечара стануць выступленні экспертаў і гісторыкаў моды Сашы Варламава і Таццяны Церашковіч, якія суправаджаюцца багатым відэашэрагам і выставай аўтарскага адзення.

Стварыць і падтрымаць настрой гасцям дапамогуць выступ музычнага гурта "Гофер" і эксклюзіўны кава ад кавярні "Jazz Coffee".

Праграма:

18.00 і 19.00: Кіно–дэфіле "З кінаэкрана – у жыццё" з каментарамі эксперта і гісторыка моды Таццяна Церашковіч (лекцыя).

20.00: Паказ–прэзентацыя новых дызайнерскіх калекцый моднага адзення і аксесуараў ад праекта "Фарбы душы".

21.00 і 22.00: "Мінскі тэатр моды. Гісторыя трыумфу". Інсталяцыя і факты гісторыі ад Сашы Варламава (лекцыя).

Час: 18.00 – 24.00

Кошт квіткоў:

для ўсіх катэгорый наведвальнікаў (без наведвання лекцый) – 40 000 руб.

для ўсіх катэгорый наведвальнікаў (з наведваннем лекцый) – 60 000 руб.

Музей гісторыі тэатральнай і музычнай культуры прадаставіць магчымасць сваім наведвальнікам даведацца пра сакрэты тэатральнай грымёркі, пагуляць у "Мафію", паглядзець відэазапіс спектакля "Паўлінка" 1982 гады, а таксама ўбачыць дэфіле калекцый касцюмаў ва ўнутраным дворыку музея. А ў 19.00 на першым паверсе музея ў музычным зале пачнецца сапраўдны рок–канцэрт, у якім возьмуць удзел маладыя, але ўжо вядомыя беларускія рок–калектывы: Ілюжан, Morkvоцвет, Кактэйль Шаляпіна, Гарадскі вал, Рэбус нялішніх, U.G.OSLAVIA.

Час: 18.00 – да апошняга наведвальніка (23.00)

праграма "Сакрэты тэатральнай грымёркі": 19.00, 20.15, 21.30

Кошт: 40 000 руб.

Гульня "Мафія": 19.00, 20.15, 21.30

Кошт: 40 000 руб.

Відэаадказ спектакля "Паўлінка": 18.30, 20.30

Кошт: 30 000 руб.

Дэфіле калекцый касцюмаў (дворык): 18.00 – 18.50 – бясплатна

канцэрт 19.00–23.00

Кошт: 50 000 руб.

Ноч музеяў у Гасцёўні Уладзіслава Галубка будзе арганізавана сумесна з крамай настольных гульняў "Молегра" пад назвай "Вечар настольных гульняў".

У рамках акцыі "Міжнародная Ноч музеяў" Гасцёўня Уладзіслава Галубка прапануе займальнае падарожжа ў свет настольных гульняў "Уно", "Дженга", "Эліёс" і многія іншыя гульні чакаюць сваіх герояў.

Пад кіраўніцтвам прафесіяналаў, будуць праводзіцца гульнявыя сесіі, у якіх зможа прыняць удзел кожны (узрост ад 10 гадоў і старэй), а найбольш цікаўных аматараў настольных забавак чакае знаёмства з гульнявымі навінкамі.

Час: 16.00 – 21.00

Кошт:

дарослыя – 40 000 руб.

школьнікі – 30 000 руб.

21 мая ў філіяле Нацыянальнага гістарычнага музея Рэспублікі Беларусь "Дом–музей I з'езда РСДРП" у рамках Ночы музеяў пройдзе выстава "ПОСТ.Ноч".

Падчас якой, будуць экспанавацца розныя паштовыя паштоўкі, адпраўленыя ў рамках праекта postcrossing.com, а таксама прыклады паштовак, канвертаў пачатку мінулага стагоддзя. У тым ліку на выставе можна будзе пазнаёміцца з калекцыйнымі паштовымі выданнямі (канверты, паштоўкі) ЗША, фірмовымі, ўрадавымі канвертамі і бланкамі шэрагу еўрапейскіх краін і г.д.

Апроч іншага, наведвальнікам музея будзе прапанавана ўласнаручна напісаць ліст з дапамогай чарнілаў, а таксама ўсе жадаючыя змогуць атрымаць адбітак спецыяльнай вінтажнай пячаці Дома–музея I з'езда РСДРП мінулага стагоддзя.

Пачнецца Ноч музеяў з выступу калектыву традыцыйнага спеву "Нямора" ў дворыку музея (пры ўмове спрыяльнага надвор'я!).

Прагучаць вясновыя, летнія і вясельныя песні: можна будзе атрымаць уяўленне аб беларускім "спеўным календары" ад Масленіцы да Купалля.

Час: 19.00 – 02.00

Кошт: