Выстава "Расія шматнацыянальная"

• 08.07.2016

З 8 па 24 ліпеня ў Нацыянальным гістарычным музеі Рэспублікі Беларусь пройдзе выставачны фотапраект "Расія шматнацыянальная".

"Расія шматнацыянальная" – фотапраект, падрыхтаваны грамадскай арганізацыяй "Федэральная яўрэйская нацыянальна–культурная аўтаномія" сумесна з Фондам адраджэння традыцый "Яўрэйскі нацыянальны фонд", і накіраваны на стварэнне міжнацыянальнага культурна–асветніцкага арт–аб'екта (фотавыставы), які прадстаўляе сабой адкрытую інфармацыю пра жыццё , гісторыю і культуру народаў, якія насяляюць Расею.

У рамках гэтага праекта прадстаўлена фотакнігі "Асобы Расіі", якая распавядае пра 37 прадстаўнікоў розных народаў Расіі. Кожны з іх адшукаў свой спосаб быць чачэнцам, татарынам, украінцам, удмуртам, азербайджанцам або цыганам – і, адначасова, расіянінам. Людзі, якія сталі ўдзельнікамі праекта, ведаюць, як захаваць у сабе дзве культуры і ня разрывацца на часткі.

Гістарычна склалася так, што Расійская Федэрацыя з'яўляецца шматнацыянальнай і поліканфесійная дзяржавай, для якога міжэтнічныя адносіны былі актуальныя ва ўсе перыяды развіцця краіны. Таму дадзены праект таксама распавядае аб гістарычным набытку краіны: гармоніі культур і традыцый, дзе кожны герой прадстаўляе свой народ, рэлігійную прыналежнасць і адчувае глыбокае пачуццё грамадзянскага гонару.

Адрас: г.Мінск, вул.К.Маркса, 12

Тэл .: 327–43–22