Выстава Кацярыны Раждзественскай

• 09.09.2016

9 верасня ў Нацыянальным гістарычным музеі Рэспублікі Беларусь пачне працу эксклюзіўная выстава найвядомага расійскага фотамастака Кацярыны Раждзественскай (г. Масква).

Упершыню ў Мінску увазе шырокага гледача прадстаўлены 106 работ найвядомага маскоўскага фота–мастака Кацярыны Раждзественскай. Сутнасць "Прыватнай калекцыі" – пераўвасабленне знакамітых сучаснікаў ў персанажаў карцін – шэдэўраў сусветнага жывапісу.

Гледачам знаёмыя фота–праекты Кацярыны – "Прыватная калекцыя", "Радня", "Асацыяцыі", "Мужчына і жанчына", "Тэатр аднаго акцёра", "Казкі", "Рэінкарнацыя" і іншыя, – якія на працягу многіх гадоў публікаваліся ў часопісах "Караван гісторый" і "Калекцыя караван гісторый".

Прафесіяналізм Кацярыны праяўляецца ў кожным фотапартрэце – унікальны грым, стылізаваны ўбор герояў і тэхніка апрацоўкі фатаграфій тым не менш не робяць герояў непазнавальнымі. Мы бачым знаёмыя сучасныя асобы, так умела "ўпісаныя" ў антураж іншых эпох, што падабенства з прататыпамі часам даходзіць да поўнай ідэнтычнасці. Зоркі давяраюць Кацярыне – перад яе аб'ектывам яны гатовыя выходзіць за рамкі звыклых амплуа, нават быць смешнымі і недарэчнымі, а часам і не вельмі прывабнымі, але, безумоўна, цікавымі для гледача.

Экспазіцыя прадугледжвае дасылку да першакрыніц – кожны стылізаваны партрэт суправаджаецца рэпрадукцыяй арыгіналу.

Кацярына Раждзественская, дачка знакамітага паэта Роберта Раждзественскага і літаратурнага крытыка Алы Кірэевай, – публічная персона з вельмі цікавай біяграфіяй. Скончыла МДІМА па спецыяльнасці "міжнародныя адносіны". Сёння яна журналіст, перакладчык з ангельскай і французскай моў, мастак–мадэльер, і ў цэлым – яркая асоба, якая валодае мноствам талентаў.

Глыбокія энцыклапедычныя веды, высокую культуру і вялікі прафесійны вопыт яна ўвасобіла ў працах, у аснове якіх ляжаць шэдэўры сусветнага жывапісу, літаратуры, кінематографа. Дзякуючы Кацярыне Раждзественскай палатна вялікіх майстроў нібы атрымліваюць другое нараджэнне і становяцца папулярнымі. Удзел у гэтым праекце нашых сучаснікаў – прадстаўнікоў культуры, палітыкі, спорту – дазваляе ўсталяваць сувязь з мінулымі стагоддзямі і па–новаму зірнуць на хрэстаматыйныя шэдэўры. Мікалай Баскаў глядзіць з аўтарскай Фотарэпрадукцыі Кацярыны Каляднай "Аўтапартрэта" Гетцэ (маляўнічы арыгінал 1702 года захоўваецца ў галерэі Уфіцы, Фларэнцыя), Сафія Ратару прадстаўлена ў вобразе "Дзевы Марыі" з карціны Сасаферата 1640 года (Нацыянальная галерэя Лондана), у вобразе "Дэмана" пэндзляў Урубеля паўстае Мікалай Цыскарыдзэ. Складана пазнаць Івана Урганта ў "Парыжскай куртызанцы". Кабзон, Шырвіндт, Кіркораў, Растаргуеў, Зельдзін, Дунаеўскі, Бабкіна, П'еха, Аросьева, Вайкуле, Язмін ... І нават калі не з'яўляцца прыхільнікамі гэтых артыстаў, іх вобразы ў работах Кацярыны Раждзественскай ўсё ж здольныя выклікаць захапленне.

Яркія і насычаныя колеры, мноства вытанчаных дэталяў, высакаякасны друк безумоўна пацешаць гледачоў, створаць добры настрой, а, магчыма, і пасадзейнічаць на стварэнне сваіх уласных шэдэўраў.

Акрамя таго, Кацярына заўсёды гатовая да супрацоўніцтва – яна з задавальненнем выконвае індывідуальныя заказы, стварае цудоўныя вобразы не толькі знакамітасцяў, але і ўсіх, хто жадае мець партрэт яе працы.

Выстава працуе да 30 кастрычніка 2016 года!

Кошт квіткоў:

Для дарослых - 10 руб.

Для студэнтаў, пенсіянераў, інвалідаў - 6 руб.

Для школьнікаў и навучэнецаў ССНУ- 5 руб.

Ветэраны ВАВ, дзеці да 6 гадоў, дзеці-сіраты, дзеці-інваліды - бясплатна

Арганізатары праекту: