Выстаўка "Час цудаў. Зімовыя святы і забавы"

• 11.11.2016

11 лістапада а 17–й гадзіне ў Нацыянальным гістарычным музеі Рэспублікі Беларусь адбудзецца адкрыццё выставы „Час цудаў. Зімовыя святы і забавы“.

Зіма – час цудаў. Усе мы з нецярпеннем чакаем навагодніх святаў, каб весела адпачыць і загадаць жаданні на наступны год. Наша выстава стане сапраўдным навагоднім падарункам для ўсіх дзяцей і дарослых. Вы зможаце здзейсніць падарожжа па беларускіх святах ад прыходу зімы да яе провадаў.

Нашых наведвальнікаў чакае маса забаў. Вы акуняцеся ў таямнічы свет прадказанняў, прыміце ўдзел у народных варожбах, зможаце прыдумаць і паказаць свой спектакль, самастойна кіруючы лялькамі ў лялечным тэатры «Батлейка». Вы зможаце зрабіць фота ў сапраўдных санках і ўнутры вялізнага навагодняга шара, а таксама пабываць у ролі калядоўшчыка. Для гурманаў прадугледжана знаёмства з рэцэптамі традыцыйнай беларускай кухні. Тым, у каго ўсё ў парадку з гумарам, – пацешныя бытавыя сцэнкі, створаныя прызнаным народным майстрам Мікалаем Тарасюком.

Калі надвор'е на вуліцы будзе толькі крыху нагадваць зіму, не бяда – арганізатары выставы прадугледзелі стварэнне эфекту снегападу, што асабліва прыйдзецца па душы дзецям.

Вы трапіце ў традыцыйны сялянскі дом, адчуўшы яго непаўторную атмасферу, падгледзець жыццё гараджан канца 19 – пачатку 20 стагоддзя напярэдадні Новага года. Час перанясе вас у тыповую савецкую кватэру, з абавязковым наборам навагодніх традыцый – шампанскім, Дзедам Марозам пад елкай, праглядам «Блакітнага Агеньчыка» за святочным сталом.

І, напэўна, ніхто не адмовіцца атрымаць асалоду ад Масленічнага кірмаша і прайсціся па гандлёвых шэрагах, каб купіць на памяць аб выставе прыгожую навагоднюю цацку.

На выставе шырока прадстаўлены фондавыя калекцыі Нацыянальнага гістарычнага музея Рэспублікі Беларусь – мэбля, народнае ткацтва, музычныя інструменты, народная кераміка, гадзіны і іншае.

Адрас: г.Мінск, вул. К. Маркса, 12,

тэл. 327 48 27, 327 43 22