Выстава "Дзённік падарожжаў"

• 21.01.2017

20 студзеня ў Музеі гісторыі беларускага кіно (філіяле ДУ «Нацыянальны гістарычны музей Рэспублікі Беларусь») адкрыецца выстава жывапісу Наталлі Шапавалавай і Ленура Веліляева «Дзённік падарожжаў».

Усе мастакі дзеляцца на дзве катэгорыі: адным для натхнення досыць палатна на мальберце ў сценах майстэрні, іншым неабходна чэрпаць натхненне ў падарожжах.

Выстава жывапісу Наталлі Шапавалава і Ленура Велиляева няпроста аб'яднала двух маладых мастакоў, але паказала, што менавіта падарожжа дадаюць ім фарбаў ў пачуцці і светаўспрыманне.

Мастакоў аб'ядноўвае прага пошуку новых пейзажных матываў, імкненне захаваць крохкасць імгнення, пераменнасць станаў прыроды. Менавіта гэта з'яўляецца агульным ў іх творчым крэда. Выстава ўяўляе пленэрныя работы, створаныя на працягу апошніх гадоў, у розных кутках нашай планеты: Беларусь, Украіна, Польшча, Італія, Чэхія, Чарнагорыя...

Творчасць Наталлі Шапавалава і Ленура Велиляева такое рознае, у кожнага свой круг тэм, свой маляўнічы почырк, манера пісьма, кожны імкнецца распрацаваць арыгінальную мастацкую канцэпцыю.

Падарожнічаючы, мастакі захоплена пішуць эцюды, а падарожжа пакідаюць свае сакавітыя жывапісныя мазкі на палотнах іх жыццяў. І кожны раз, запаўняючы новую старонку, мастакі пішуць свой «Дзённік падарожжаў».

Адкрыццё выставы, на якой прадстаўлена больш за 30 твораў жывапісу (алей, акварэль), адбудзецца 20 студзеня ў 18–00.

Адрас:

Музей гісторыі беларускага кіно; г. Мінск, вул. Свярдлова, 4; тэл. 327–10–75 / 8029 627–10–75

Час працы:

Будні – з 10:00 да 19:00

Субота і нядзеля – з 11:00 да 19:00

Панядзелак – выхадны.

Кошт квіткоў:

1,5 руб. – Для дзяцей і школьнікаў,

2 руб. – Для студэнтаў,

2,5 руб. – Для ўсіх іншых катэгорый наведвальнікаў.