Крэўскі замак у 3D акулярах

• 13.10.2016

Нацыянальны гістарычны музей Рэспублікі Беларусь прапануе сваім наведвальнікам зазірнуць у неіснуючую рэальнасць. Гучыць дзіўна, але гэта сапраўды так. З дапамогай сучасных 3–D тэхналогій у нас з'явілася магчымасць не выходзячы з музею, наведаць гістарычныя аб’екты, якія на жаль не захаваліся да нашых дзён, убачыць іх у першародным стане і нават зрабіць па іх невялікае падарожжа.

Мы дапаможам Вам апынуцца ў Крэўскім замку, які знаходзіцца ў невялікім гарадку Крэва, размешчаным на адлегласці 100 км ад Мінска і 20 км ад Гродна. Замак датуецца 14 стагоддзем. Як сведчыць гісторыя, з гэтым помнікам звязаны драматычныя лёсы выбітных асобаў беларускай гісторыі – Альгерда, Ягайлы, Кейстута, Вітаўта. Разам з тым ен найперш вядомы як месца, дзе ў 1835 годзе была заключана ўнія паміж Літвой і Польшчай: вялікі князь Ягайла ўзяўся шлюбам з польскай каралевай Ядвігай, каб стаць каралем польскім.

Нажаль шматлікія войны амаль поўнасцю знішчылі замак, які был прыкладам абарончай архітэктуры 14 стагоддзя. Але, дзякуючы выявам, створаным мінскім энтузіястам Ахрэмам Белабровікам і адмысловым акулярам, распрацаваным кампаніяй Samsung ствараецца эфект непасрэднай прысутнасці ў Крэўскім замку, з’яўляецца магчымасць прайсці па яму, агледзіць панараму мясцовасці, ўбачыць, як выглядала наша Радзіма стагоддзі таму.

Зараз таксама распачалася праца ў 3–D графіцы над замкам Сапегаў у Гальшанах. Праект Ахрэма Белабровіка і адпаведную працу з замкам ў Мядзелі.

Адрас: г.Мінск, вул.К.Маркса, 12

Тэл .: 327–43–22